14.1.2020 byla aktualizována  tato  stránka

Bloky pro Nový Jižní Wales

 

 

Výzva pro členky BPK - ušijte blok 12,5 x 12,5 "  ( 31,5 x 31,5 cm ) pro ohněm ničenou Austrálii !!!

Blok zašlete na adresu Wollong Modern Quilt Guild.

Pro všechny, co šijí bloky pro Austrálii.

Vedení společnosti mi přislíbilo odeslání bloků do Austrálie. Pokud máte zájem posílejte mi bloky do 10.února 2020 na adresu :
Hana Martínková
Gebrüder Weiss spol. s r.o.
Průmyslová 477
CZ-252 61 Jeneč...


Bloky sesbírám a hromadně odešlu prostřednictvím firmy Gebrüder Weiss, kde pracuji.

 

 

V Novém Jižním Walesu (NSW) hoří už od srpna 2019. Na Silvestra oheň zničil jižní pobřeží našeho
státu. Ničivé plameny přinesly a dál přinášejí zkázu a obrovské ekonomické ztráty pro stát, nemluvě o
ztrátách environmetálních. Rodiny ztratily své blízké, své domovy a svůj majetek. Zemědělci přišli o
hospodářská zvířata a své živobytí. Dopady na naši původní flóru a faunu jsou fatální. Bohužel jsme
teprve na pouhém začátku sezóny požárů - podle všech předpovědí náš čekají další dramata a další
ztráty.
Zatímco se slzami v očích sledujeme zdrcující scenérie zkázy a utrpení, začali jsme ve Wollongong
Modern Quilt Guild přemýšlet, co udělat. Rozhodli jsme se ušít a quilty a věnovat je postiženým
rodinám v okolí. Vítáme pomoc každého, kdo by nám chtěl pomoci.
Rozhodli jsme se vyrobit bloky s motivem stromů. Stromu jako symbolu růstu a naděje. Stromu jako
symbolu generací rodin; kořeny mu poskytují sílu a stabilitu, a zatímco mladý stromek je zranitelný, je
chráněn ostatními stromy, dokud nedospěje a nerozkošatí se. Jeho plody pak dávají život a právě onu
naději.
Nechce jakkoli autorky bloků s motivy stromů omezovat. Rádi bychom, aby naše deky byly krásné a
rozmanité, stejně jako naše nádherná země. Připojené obrázky jsou jen inspirací - použijte svou
vlastní fantazii, nápady a barvy. Chcete-li nám pomoci, vytvořte, prosím, blok - čtverec o rozměru
12,5" x 12,5 "  ( 31,5 x 31,5 cm ) s bílým nebo světle šedým pozadím. Po dokončení zašlete na adresu:


Wollongong Modern Quilt Guild
PO Box 54
Jamberoo Nový Jižní Wales
AUSTRÁLIE 2533
 

Z bloků, které od Vás dostaneme, vytvoříme quilty, které budou rozdány rodinám, které ztratily
všechno.
Chtěli bychom požádat, aby bloky byly zaslány do konce února. Předem děkujeme za vaši podporu.

Wollongong Modern Quilt Guild

 

 

 

 

https://www.facebook.com/WollongongModernQuiltGuild/?__tn__=%2CdkCH-R-R&eid=ARDfJreBNydwBT_aIrZKPKgO5J-T68NWa74tIxhHXJJ4cOwh8UHbC7r_vkIVVhYdqRGESwdddTzLRu-k&hc_ref=ARTSPAJlNyzdRG7gAEDpbejtWxzj3kkN305rnaMuIAHdxHPwWGo_6vGGOBnlANh8UCE&fref=nf&hc_location=group


 

 

 

  Termín dokončení projektu DODECAGON se posunuje již do roku 2022  

Nový projekt  na téma historického quiltu

   

TERMÍNY

Termíny konání Klubu klasického patchworku, Art quilt clubu a Setkání BPK naleznete v odd. KURZY

 

 

Klub tradičního patchworku

   Klub tradičního patchworku se bude scházet vždy poslední pondělí v měsíci od 16,00 v kavárně Cesta domů, Soukenická 15, Praha 1. (na mapě). 

 

 

Placení členských příspěvků Bohemia patchwork klubu
pro rok 2019

Číslo účtu u Raiffeisenbank 2483070001/5500
Platí se 365,- Kč ročně, příspěvky zaplacené od září na příští rok platí i do konce roku stávajícího. Variabilní symbol je rok, na který se platí.
Do zprávy pro příjemce nezapomeňte uvést jméno platící členky

Členský příspěvek lze uhradit i hotově při Zimním setkání BPK, nejdéle na jarním setkání
 

 

Aktualita

První patchworkářka ve vesmíru
(James a Alcestis Oberg)

Když astronautka Karen Nyberg nastoupí do kosmické lodi, přinese s sebou něco dosud neobvyklého do vesmíru: umění patchworku. „Ráda šiji a quiltuji“ vysvětlila během televizního interview v Moskvě. Beru si s sebou nějaké látky a nitě. Doufám, že vytvořím něco, sama ještě nevím co, ale i to bude součást vesmírné tvořivosti, jestli mi vše podaří.“
Na start 28.května si bere čtyři faty, nějaké jehly a nitě. Ovšem bezpečnost dopravního prostředku a váhová omezení jí nedovolují si na oběžnou dráhu vzít šicí stroj, žehličku, barvy, řezák a další obvyklé pomůcky.
Aby mohla šít ve stavu beztíže, bude se muset především někde sama upevnit, aby ona a látky neplavaly okolo, bude muset najít místo s dobrým osvětlením a mít pod přísnou kontrolou nit a odstřihávátko, aby nenarazily do něčí tváře nebo očí.
Přesné šití bude pro ni bezpochyby obrovská výzva, protože ona i látky budou mít tendenci se vznášet místo, aby byly v klidu. Sama to nazvala neobvyklým experimentem.
Přestože množství materiálu a pomůcek, které si sebou může přinést do vesmíru je omezené, Nyberg plánuje použít látky nebo kousky z vyřazených použitých oděvů astronautů, které už na palubě vesmírné lodi jsou. A některé z nich jsou hodně barevné. Pravidlem totiž je, že astronauti si kombinézy mění po týdnu a pak je vyhazují do odpadků. Na palubě totiž nejsou žádné prací automaty, takže kombinézy se potom přidají do kupy odpadu, který se naloží do ruské vyprázdněné zásobovací lodi. Všechno potom při návratu shoří v zemské atmosféře.
Myšlenka použít materiál z „odpadkového koše“ se zrodila už minulý měsíc při interview v Houstonu. Doširoka se usmála a prohlásila: „Vyhozené oblečení – to je úžasná myšlenka!“ Přestože barvy a barvení je na palubě kosmické lodi zakázáno, Nyberg poukázala na koření, které se na palubě nachází a může barvy nahradit – kečup, hořčice nebo chilli sauce.
První quilt z vesmíru bude jistě vzrušující, jedinečný a vysoce hodnotný kus. Avšak přivézt ho zpátky, může být problém, protože Nyberg má v kabině Sojuzu, kterým bude cestovat v listopadu tohoto roku, rezervovaný pouze limitovaný prostor. Doufá však, že alespoň něco z její ruční práce bude moci vzít zpět s sebou na Zemi. Naštěstí jsou tady další příležitosti k dopravě na Zemi. SpaceX Dragon je kabina bez posádky, která přiváží kosmické lodi zásoby. K jejímu dalšímu letu dojde rovněž v listopadu a má už naplánované množství materiálu, který by měla dovézt zpět na Zemi. Je dostatečně prostorná a tak by se zde mohlo najít místo pro jeden nebo dva quilty.
Jestliže se Nyberg na palubě kosmické lodi dostane k odpadkům a tím i k vyhozeným kombinézám z mnoha zemí – USA, Ruska, Kanady, Itálie, Japonska a dalších – představte si tu upřímnou závist jejích pozemských patchworkových kolegyň! NASA by se mohla v tomto případě rozhodnout, zda by šlo jednoho dne na Zemi kombinézy recyklovat a rozdělit je mezi pozemské patchworkářky k zahájení dosud nemyslitelného projektu.
Mezinárodní vesmírná stanice je sama o sobě patchworkem technického počítačového vybavení: přístroje, životně důležité systémy a konstrukční systémy, které byly vyrobeny v různých zemích a „sešity“ dohromady. A co se týče patchworku, životní systém na stanici vyžaduje recyklaci a nové využívání již použitých věcí.
Nyberg zatím nezmínila žádný specifický projekt nebo vzor. Řekla, že se spoléhá na intuici až bude na stanici. Bere si s sebou skicák, tužku a ořezávátko, aby si zaznamenávala nápady, které budou její inspirací. Jestli bude následovat tradiční vzory nebo ji uchvátí nový pohled diktovaný kosmickou představivostí, a´t už bude práce jednoduchá nebo komplikovaná, na každý pád první quilt z vesmíru
se stane jedním ze vzácných obrázků šitých naší historií.
James Oberg je analytik z NBC News a strávil 22 let v NASA Johnson Space Center jako operátor Mission Control a počítačový expert na orbitální dráhy.
Alcestis Oberg je vědeckou spisovatelkou a sběratelkou quiltů.
Oba jsou spoluautory knížky „Průkopnictví ve vesmíru: život na další hranici“ (Pioneering Space: Living on the Next Frontier).

Ze Science on NBC News, 14.5.2013 přeložila. Jana Lálová

 

 

Aplikace

Galerie fotografií quiltů s aplikacemi z promítání na setkání BPK galerie

Projekt "Turkmenistán"

V odkazu na webové stránky www.patchworkparty.sk naleznete článek a bohatou fotogalerii quiltů z projektu "Turkmenistán" Galerie na stránkách "Bernina"

 

Co o nás napsali

 

Přečtěte si překlad článku který napsala pro japonský časopis "Patchwork Quilt tsushin" jeho redaktorka Naomi Ichikawa po návštěvě Prahy.

Česká televize

Česká televize natáčela pro svůj pořad "Barvy života" v klubovně Bohemia patchwork klubu. Pořad je možno shlédnout ze záznamu na stránkách ČT  

Prezentace „Molas“

Fotogalerie z akce.

Novinky

Dne 21.4.2010 byly definitivně stránky klubu rekonstruovány a přemístěny na jiný server. Ve vyhledávači je můžeme najít jako:

www.b-p-k.cz,

nebo b-p-k.cz

I nadále trvá možnost najít stránky pod názvem www.bohemia-patchwork-klub.cz,

nebo bohemia-patchwork-klub.cz,


 Bohemia patchwork klub - zapsaný spolek

IČO  27039307

sídlo: Úzká 313, 330 11 Třemošná

č.účtu :  2483070001 / 5500

předsedkyně :  Jana Haklová,  tel. 777274454, e-mail:  haklovaj@seznam.czLeteckaPosta.cz       Pro přenos souborů fotografií používáme "Leteckou poštu"
Licence Creative Commons
b-p-k.cz, jejímž autorem je Haklová Jana, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko .