Projekty: Charita   Boromejky      Koberec   Holubičky  Šitíčka  Klokánek  AfrikaForest
 

Pomáháme

 

 

Foto z Kargyaku

Paní Gábina Langerová nám zaslala fotografii dětí z Kargyaku které si šijí hračky. Jsme rády že jim k tomu slouží i "Šitíčka" která byla získána od členek BPK a zaslána do Kargyaku

Šitíčka

   

Pozdrav z Kargyaku

 

 

 

 

 

Nápady pro Kargyak


Vážené a milé patchworkářky a příznivkyně kreativního tvoření, dovoluji si Vás oslovit a požádat o spolupráci na akci Nápady pro Kargyak.

Tato akce navazuje na úspěšnou první záležitost Šitíčka pro Kargyak, která měla velký ohlas a vřelé přijetí.


Cíl projektu:
Vymyslet, sestavit a připravit nápad na drobný textilní výrobek, který by mohly vyrobit děti od 3 – 12 let.


Nápad není ničím omezený. Může mít praktický účel (např. Hračka, taštička, jehelníček, míček, chňapka, pošltářek atd), ale taky i jen kreativní funkci (sluníčko, obrázek k zavěšení).


Co je potřeba?

* návod (v češtině, v obrázcích nebo v podobě jednoho hotového výrobku)
* materiál (např. Látky, filc, netkaná textilie atd)
* pomůcky (nitě, jehly, korálek, očka, kovová poutka, šablony atd)
* zkompletování (do průhledného igelitu vložit tak, aby navrchu byl patrný výrobek)
* odeslat na adresu: Bohemia patchwork klub, Tychonova 12, Praha 6
* termín červen 2009
* (je možné také výrobek předat při červnovém setkání BPK )
Velmi děkuji všem, které tento projekt osloví a přispějí k jeho naplnění.
Ráda zodpovím jakékoliv dotazy na adrese: sebkova@intebo.cz
S poděkováním a přáním všeho dobrého
Klára Šebková

 

Šitíčka pro Kargyak

  Poděkování Bohemia Patchwork Klubu
 

Projekt na léto 2008 : Vyrábíme loutky a projekt „Šitíčka pro Kargyak“ 

Díky krásnému nápadu Bohemia Patchwork Klubu se v létě 2008 otevře v Kargyaku dílna na výrobu dětských hraček a loutek. Bohemian Patchwork Klub zorganizoval sbírku materiálu potřebného na tuto výrobu – díky tomu se podařilo dát dohromady několik desítek kilogramů galanterie. V Kargyaku se použije jak na opravu oblečení (zipy, knoflíky…), tak i k výrobě samotných hraček, v kombinaci s místním typickým materiálem – jačím a ovčím rounem.

Pomocí loutek vytvoříme vzdělávací program, který poslouží nejen k výuce angličtiny ale i dalších třech povinných jazyků (hindštiny, urdštiny a zanskarštiny). Děti se pak budou moci prezentovat svým divadlem třeba i procházejícím turistům a možná si tak i přivydělají na nějaké ty školní pomůcky navíc. Mockrát děkujeme Bohemia Patchwork Klubu za krásný nápad a jeho realizaci! www.bohemiapatchworkklub.cz 

 Realizace:

V červenci 2008 se podařilo dopravit pět krabic galanterie do vesnice Kargyak. Přivezli se knoflíky, zipy, nůžky, jehlice, nitě nebo jehlice. Věcí bylo spousta a některé z nich viděli vesničané poprvé. Např. dřevěný hříbeček na štupování ponožek, navlíkátko na niť,nebo zubaté nůžky.

  Při první prohlídce sbírky přišli vedle žen i muži. Obrovský úspěch a zájmem si získaly hlavně režné nitě a jehlice na pletení. Není divu. Opravit si rozpadající se boty nebo kabát pořádnou nití je přeci jenom v místních podmínkách luxus.

Vzpomínám na první návštěvu vesnice, jak nám holky klepaly na dveře a prosily o kousek provázku, který poté rozmotaly a jednotlivými nitkami si zašívaly boty. 

V horách Zanskaru je to prostě jinak. K tomu aby si maminka došla do krámku nakoupit šitíčka, musí absolvovat třídenní cestu do nejbližšího městečka Padum a třídenní cestu zpátky do vesnice. Celkem tedy procházka, kterou  si vesničanky mohou dovolit absolvovat jen párkrát do roka, někdy vůbec. Cesta je většinou spojena s náboženským obřadem nebo návštěvou rodiny či lékaře.

 Kamarádi Martina a Zdeněk přišli do vesnice s nápadem zrealizovat pohádku “Tři prasátka”. Ušili s dětmi maňásky, namalovali kulisy a s pomocí tibetského učitele Yigi a české učitelky Markéty začali s dětmi nacvičovat představení. Po 14 dnech krásné práce se před celou vesnicí představili s premiérou Tří prasátek a pro obrovský úspěch museli ještě ten večer představení zopakovat.

Sbírka Šitíčka pro Kargyak je  dnes v domku u předsedkyně Ženské Asociace, babičky Stezin. Jako komunita se o sbírku budou dělit a jistě jim při dlouhých zimních večerech dobře poslouží k zašívání a opravě oblečení.

 

Za občanské sdružení Blueland, za Ženskou Asociaci Kargyak a za všechny, kterým sbírka Šitíčka pro Kargyak pomáhá děkuji všem členům Bohemia Patchwork Klubu, kteří se na sbírce podíleli. Děkuji také Klárce Šebkové za krásný nápad a paní Janě Štěrbové za jeho zprostředkování.

  Blueland.o.s., Zdíkovská 114 Praha 5 Česká republika

 

Tel. 608 509 555

E-mail, gabriela@blueland.cz

www.blueland.cz

Bohemia Patchwork klub pomáhá vysoko v horách

 

karavana se sbírkou, na čtyřdenní cestě do vesnice

 

  

jehlice od Bohemia parchwork klubu

 

Yiga, Zdeněk, Martina, Markéta, vesničané a maňásci 

 

zkouška na první maňáskové představení

 

Mockrát děkujeme babička Stanzin a Gabriela Lágnerová

 

Milé patchworkářky a příznivci textilních technik, obracíme se na Vás s prosbou o darování přebytečných knoflíků, zipů, nití, jehel, druků, cvočků apod., které můžete ve své domácnosti postrádat.

Tato galanterie bude odeslána do vesničky Kargyak, která leží v indickém Himaláji v nadmořské výšce 4200 metrů. Zde staví občanské sdružení Surya  školu. Především maminky dětí ocení tuto pomoc, protože nejbližší město je vzdáleno 3 dny pěšky.

Prosím, posílejte nejpozději do konce května na adresu: Bohemia patchwork klub Tychonova 12 160 00 Praha 6

 

Děkujeme Vám.

Klára Šebková

 

 

  Upozornění na článek "V Kargyaku" v časopise REFLEX č.22

Milé dámy,
ráda bych Vás informovala o rozhovoru s Gábinou Lágnerovou (šitíčka pro Kargyak) před jejím odjezdem do Indie. Sdělila mi, že když rozbalila všechny balíčky ze sbírky a promýšlela situaci, tak jí došlo, co krásných věcí daly ženské dohromady. Připravila z nich balíčky, které dostane každá vesnice v údolí Zanskar.. Také počítá s tím, že bude s dětmi vytvářet loutky, také za použití sbírky.Takže nakonec se sbírka galanterie dostane dál, než bylo původně zamýšleno.
Má zpáteční letenku na 7. listopadu. Budu Vás opět informovat, zase budeme seznámeny s tím, jak celá akce proběhla na místě.
Ještě jednou moc děkuji. Přeji všem pohodové léto.
Srdečně.
Klára Šebková

 

 
  Pohlednice od paní Gabiny Langerové z Indie