Projekty: Charita   Boromejky      Koberec   Holubičky  Šitíčka  Klokánek  AfrikaForest

 

Pomáháme

 

Quilty pro podzim života

   

Patchwork pro jaro a léto
29.5.-.30.6.2010

 

 

 
   


Při loňské podzimní návštěvě denního stacionáře Domova pro seniory v Řepích jsme zjistily, že potřebují lehké a snadno udržovatelné přikrývky pro své klienty. Pokračovaly jsme tedy rovnou do IKEA a tam vymyslely následující: pořídíme bleděmodré levné přehozy z flízu a potáhneme je světlou bavlnou, kterou olemujeme barevnými odstřižky látek a doplníme aplikacemi z nich. Tohle rámcové zadání naplníme každá po svém, aby deky byly podobné a přitom každá jiná. Prvních deset dek jsme předaly stacionáři 19. ledna 2010, což výmluvně dokumentují následující fotografie. Dalších nejméně deset dek je před dokončením.
Děkujeme všem účastnicím charitního šití 2009/2010. Nákup materiálu v IKEA jsme financovaly z peněz Bohemia patchwork klubu, neziskové organizace, děkujeme jejím členkám. Firmě Bellus děkujeme za možnost scházet se v jejích prostorách. Zorce Vondráčkové děkujeme za pořízení fotografií z předávání přikrývek.
Ve Zvoli 23. 1. 2010 Květa Sudová
 

 

Domov sv. Karla Boromejského Paraha Řepy.

Ukázka vybavenosti odpočinkových koutků ke konci června 2009. Zbývá dovybavit poslední tři koutky

 

Rozpracovanou klubovou deku věnovala Domovu sv. K. Boromejského Simona Šujanská ( Patch - design ) se svými kolegyněni.

 

Milé kolegyně patchworkářky,


zásluhou iniciativy, výtečné organizaci a ochotě podělit se s ostatními o radost ze šití patchworku, Květy Sudové, Markéy Zenklové a všech děvčat, které se kolem nich schází (nejen členky BPK, omluvte, že vás všechny nejmenuji) se mohla uskutečnit 29. 10. 2008 vernisáž a předání vybavení prvních čtyř oddechových koutků v domově pro seniory v Řepích. Vám všem, které se podílíte na šití, podílely jste se na instalaci výstavy, účastnily se vernisáže, ale i ostatním, které zapůjčily svoje dílka, bych ráda ještě jednou touto cestou poděkovala.
Těším se na další setkání s vámi kolem patchworku
Renata Stehlinová
 

Vernisáž

Další fotografie (anglický popis) autor V.Suda

 

 

Patchwork pro domov sv.Karla Boromejského v Řepích

Výstava se koná od 29.10.2008 do 26.11.2008 v refektáři Domova s.Karla Boromejského v Praze - Řepích. Prosíme členky klubu aby své práce doručily do klubovny BPK Praha, Tychonova 12, nejpozději do 27.10.2008. Upřednostňujeme spíše menší, klasické quilty, možno s podzimní nebo vánoční tématikou. Pokud možno s tunýlkem a tyčkou na zavěšení.

 
 


Při vymýšlení tohoto projektu jsme měli na paměti, že půjde o quilty ke každodennímu použití, k zútulnění Domova sv. Karla Boromejského v Praze Řepích, který pečuje o staré a nemocné. Ukázalo se, že v domově nemají ani tak zájem o samotné přikrývky, ale o vybavení patchworkovými doplňky tzv. společenských odpočinkových koutků – tedy o konkrétní počet sedáků na židle, přehozů přes křesla a pohovky, malé ozdobné ubrusy na prostředek stolů atd. a to v určité dané barevnosti tak, aby se naše quilty harmonicky doplňovaly s ostatním vybavením interiérů.
Proto jsme hledali vzory jednoduché, volili barvy optimistické, harmonické, vyřadili nepraktickou čistě bílou všechny ostré, příliš křiklavé barvy a výrazně moderní tisky jakožto pro daný účel nevhodné. S ohledem na zkušenosti ze sestavování „Dek pro radost“ jsme se také snažili vyvarovat bloků, kde jsou špičky na obvodu. Chtěli jsme dát možnost pro uplatnění i příznivcům ručního šití a poskytnout co největší prostor pro korespondenční účast přespolních. Proto jsme také tentokrát nezvolili žádné jednotné podkladové látky.
Aby se quilty co nejlépe povedly, prosím všechny opět o dodržení několika základních pravidel:
- používejte látky vysrážené a stálobarevné, nejlépe bavlněné
- respektujte barevné zadání
- snažte se o maximální přesnost rozměrů bloku (nezapomeňte na švové přídavky na obvodu bloku, necháte-li je pro jistotu větší – třeba 1,5 cm, bude to jen ku prospěchu)

Jednotlivé vzory: uváděné rozměry jsou bez přídavků!

 1.  klasický srub
  celková velikost bloku: 30x30 cm (středový čtvereček 6x6cm, pruhy šíře 3 cm)
  barvy: středový čtvereček hnědý, pruhy světlé v béžovo-medově-okrových tónech, pruhy tmavé v modrých odstínech, tak aby blok byl opticky rozdělen po úhlopříčce na světlou (béžovou) a tmavou (modrou) polovinu

 2.  crazy – scrap
  celková velikost bloku: 20x20 cm
  barvy: jemné podzimní ladění ve staroanglickém stylu
  Uspořádání dílků jakékoliv, uvítáme prošití ozdobnými stehy (není ale podmínkou).

 3.  květy z babiččiny zahrádky
  Sbíráme jednotlivé květy sestavené z šestiúhelníků – ne našité na podkladu. Velikost i barevnost libovolná. Kytky budeme posléze aplikovat na nějakou hezkou zelenou látku. Okraje kvítků prosíme začistit zažehlením nebo nastehováním, šijete-li přes papír – šablony vyndat.

 4.  listy
  Sbíráme jakékoli listy zasazené do bloků (např šité přes papír), tedy včetně podkladu.
  velikost: 10x10 nebo 20x20
  barvy: podzim – kromě ostře zelené

 5.  „Štěstěna
  Celá hvězda se skládá ze 4 stejných čtvrtin. Sbíráme jednotlivé (tedy navzájem nesešité) čtvrtiny! Hvězdy budeme sestavovat až společně.
  velikost čtvrtin: buď 15x15 nebo 21x21 cm (t zn. jednotlivé dílky budou buď po 5 nebo po 7 cm široké)
  barvy: všechny odstíny modré a to buď tmavá hvězda na světlém podkladu nebo naopak světlá hvězda na tmavém podkladu

 6.  „Růže a čokoláda
  (vzor se ve skutečnosti jmenuje „začátečníkova volba“, ale to jsme jednomyslně zavrhli, jakožto nás nedůstojné)
  velikost: 21x21 cm (t.zn. strana čtverce se dělí na 7 a 14 cm)
  barvy: středový obdélník spíše světlý – látka s potiskem růží, rohové trojúhelníky libovolné barvy, kterou můžeme najít na růžích nebo čokoládě – spíše tmavé.

 7.  „Louka
  Sbíráme jakékoliv motýly na zeleném podkladu velikost bloku 20x20 cm (přiložení motýli jsou jen pro inspiraci – internetový vyhledávač www.google.com při zadání hesla „butterfly patchwork pattern“ nabídne mnoho možností.
  Dále sbíráme květy dle přiloženého vzoru – velikost bloku 20x20 cm.
  Barva motýlů i květů libovolná, vše na tlumeně zeleném podkladu, středy květů prosíme žluté nebo oranžové.

 8. "Obrázky na zeď s panenkami Sunbonnet Sue"
  V domově v Řepích mají zájem i o textilní obrázky na zeď, přejí si ale nějaké jednotné téma. Proto jsme vybrali klasické Sunbonnetky, případně Overall Samy. Konkrétní podoba obrázku je na vás, prosíme o quilty kompletně dokončené, včetně lemování, tunýlku a lišty k zavěšení.
   

Tak a to je vše. Pokud se vám zdá, že jsme zařadili samé příliš jednoduché vzory a chcete se raděj pustit do něčeho náročnějšího, budeme jen rádi. Jakékoliv iniciativě se meze nekladou, naopak je velmi vítána. Však už vloni se volyňské a klatovské patchworkářky domluvily mezi sebou a ušily quilty vlastní. Uplatnění pro jakékoliv charitativní qiuilty se jistě najde.

Hotové bloky posílejte do klubovny BPK v Tychonově ulici, nebo přineste na podzimní setkání v Pramenu. Máte-li čas a chuť, jste zvány na společné šicí schůzky v Bellusu – termíny jsou průběžně vyvěšovány buď v této rubrice, nebo prostřednictvím rubriky „Napište nám“. Jakékoliv dotazy rády zodpovíme.

Věříme, že i tentokrát se nám šití pro dobrý účel povede a bude pro radost nejen obdarovaným, ale i nám. Těšíme se. Za všechny ostatní z realizačního týmu srdečně zdraví
Markéta Zenklová